17.12.2018
BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben 2. İstanbul Ekonomi Zirvesi'ne katıldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, bu sene 2.si düzenlenen İstanbul Ekonomi Zirvesi'ne katıldı. Zirvenin açılışında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım konuşma yaptı.

Çırağan Sarayı'nda bu yıl ikincisi düzenlenen 'Küresel Ticaret Savaşında Türkiye'deki Yatırım Fırsatları' konulu İstanbul Ekonomi Zirvesi 14 Aralık 2018 Cuma günü gerçekleştirildi.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın açılış konuşmasını yaptığı zirvede sanayi, bankacılık ve finans, inşaat, turizm, otomotiv, enerji, ulaştırma olmak üzere 7 ana sektörde düzenlenen panellere iş dünyasının önde gelen isimleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri konuşmacı olarak katıldı

İstanbul Ekonomi Zirvesi'nin açılışında konuşan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, ekonomide bazı sıkıntılarla karşı karşıya kalındığının sır olmadığını, ancak sıkıntının sebeplerine bakılması gerektiğini ve tespitin doğru yapılmasının önemli olduğunu belirtti.

1980'li yıllardan bu yana gelişen ülkelerdeki yatırımcıların finansal piyasaların da serbest bırakılmasıyla diğer ülkelere yatırım yapmaya başladıklarını dile getiren Yıldırım, ülke ekonomilerinin birbirleriyle daha çok entegre olmaya başladığını, "küresel ekonomi" denilen yapının da böylece oluştuğunu söyledi. Bu durumun, her ülkenin ekonomisini dış etkilere, dış gelişmelere daha duyarlı hale gelmesini sağladığını vurgulayan Yıldırım, bir ülkenin ekonomisinde yaşanan sorunların veya ülkelerin uyguladığı politikaların diğer ülkeleri de etkiler hale geldiğini ifade etti.

Türkiye'nin dünyanın ilk 20 ekonomisi içerisinde yer aldığına dikkati çeken Yıldırım, "Yüzlerce yıla uzanan tarihi tecrübelerimizin ışığında karşılaştığımız sorunlarla baş edecek bilgiye, beceriye, yeteneğe ve siyasi iradeye sahibiz. Nüfusumuz 81 milyon. Bu nüfusun 3'te biri genç. Bu bizim en büyük gücümüz, en büyük kaynağımız, en büyük güvencemizdir. Her alanda üretim yapabilecek nitelikte yetişmiş insanımız var. Dünyanın her yerinde yatırım yapma kabiliyetine sahip yatırımcılarımız, iş adamlarımız var. Dolayısıyla sorunların altından kalkıp yarınlara güvenle ilerleme imkanına sahibiz." dedi.

Programda, Yıldırım'ın hayat hikayesinin anlatıldığı bir video izlettirildi.

Anahtar Kelimeler:

Kurumumuzun internet adresi "www.bddk.org.tr"dir ve herhangi bir sosyal medya hesabı veya mobil uygulaması bulunmamaktadır.
Kurumumuz hiçbir şekilde telefon, e-posta, internet sitesi veya başka ortamlarda kişisel bilgi talep etmemektedir!

Eski web sitemize "eskisite.bddk.org.tr" adresinden ulaşabilirsiniz.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu

Telefon: (212) 214 5000

Posta Adresi: Büyükdere Cad. No:106 Esentepe Şişli/İSTANBUL Kullanım Şartları

Arama Sonuçları