08.02.2018
BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben Enerjisa Halka Arz Gong Töreni'ne katıldı.

ENERJİSA HALKA ARZ GONG TÖRENİ


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Sn. Mehmet Ali Akben 8 Şubat 2018 Perşembe günü Borsa İstanbul’un ev sahipliğinde düzenlenen Enerjisa Halka Arz Gong Töreni’ne katıldı.

Borsa İstanbul’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen gong törenine T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak katıldı. Gerçekleştirilen gong töreninin ardından halka arz süreci tamamlanan Enerjisa, İstanbul Pay Piyasası’nda işlem görmeye başladı.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben’in de katılımıyla çalınan gongun ardından Enerjisa Enerji A.Ş.’nin yüzde 20 oranındaki hissesi Borsa İstanbul Pay Piyasası’nda ‘ENJSA’ kodu ile işlem görmeye başladı.

Enerjisa’nın halka arz gong törenine BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben’in yanı sıra BDDK İkinci Başkanı Yakup Asarkaya, BDDK Kurul Üyeleri Beytullah Yazar, Fatin Rüştü Karakaş, Mustafa Balcı ve Olcay Turan da katıldı.

Enerjisa’nın halka arz töreninde konuşan Borsa İstanbul Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, halka arzların önümüzdeki dönemde artarak devam edeceğini bekliyoruz, Enerjisa Borsamızda işlem görmeye başlayan 405’inci şirketimiz oldu. Borsa’da işlem gören şirketlerin değeri 929 milyar lira, dedi. 2018 yılında borsada işlem görmeye başlayan üçüncü şirket olan Enerjisa aynı zamanda elektirik dağıtım ve perakende alanında da ilk halka arz edilen şirket oldu.

Enerjisa halka arzının Türk lirası bazında Türkiye’de gerçekleştirilen en büyük halka arz olduğunu söyleyen Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, dünyada artan elektrifikasyon ve yeni teknolojilerin getirdiği olanaklarla sektörün potansiyeli çok artmıştır, dedi.

Törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ise mali açıdan güçlü, şeffaf ve istikrarlı enerji piyasasının varlığı sağlam bir ekonominin olmazsa olmazıdır, milli enerji maden politikasının, en önemli sac ayaklarından biride öngörülebilir piyasalar, dedi. Son dönemde enerji piyasalarının liberalizasyonu için gerekli reform ve teşvikleri çok hızlı bir şekilde hayata geçirdiklerini söyleyen Bakan Albayrak, bu adımlardan birinin de bugün başarılı bir şekilde hayata geçirildiğini görmekten memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Enerjisa’nın halka arzı ile yabancı yatırımcının enerji sektörüne yoğun ilgi göstermesine dikkat çeken Bakan Albayrak, enerjide kamu özel sektör sinerjisini en ileri noktaya taşıyarak vatandaşın en iyi hizmeti alabilmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz diyerek sözlerini tamamladı.


Anahtar Kelimeler:  BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben Enerjisa Halka Arz Gong Töreni'ne katıldı.

Kurumumuzun internet adresi "www.bddk.org.tr"dir ve herhangi bir sosyal medya hesabı veya mobil uygulaması bulunmamaktadır.
Kurumumuz hiçbir şekilde telefon, e-posta, internet sitesi veya başka ortamlarda kişisel bilgi talep etmemektedir!

Eski web sitemize "eskisite.bddk.org.tr" adresinden ulaşabilirsiniz.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu

Telefon: (212) 214 5000

Posta Adresi: Büyükdere Cad. No:106 Esentepe Şişli/İSTANBUL Kullanım Şartları

Arama Sonuçları