24.06.2020
BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben TBB 63. Genel Kurulu’nda konuştu

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ 63. GENEL KURUL TOPLANTISI

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) 63. Genel Kurulu 23 Haziran 2020 Salı günü, Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Berat Albayrak, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Hüseyin Aydın'ın açılış konuşmasıyla gerçekleştirildi.

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın'ın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erişah Arıcan, SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, BDDK Başkan Yardımcıları, Erhan Çetinkaya, Taha Çakmak, Muhammet Mustafa Cerit ve Muhammet Erişen katılım sağladı.

Sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde düzenlenen genel kurulda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, iktisadi faaliyetteki toparlanmayı güçlü bir şekilde görüyoruz, Türkiye bu süreçten ‘V' şeklinde bir toparlanma ile çıkarak potansiyel büyümesine yakınsamasını bekliyoruz, dedi.

Albayrak, normalleşme sürecinin hız kazanmasıyla ekonomi kalkanı paketi kapsamı altına alınmış tedbirlerin etkisi olduğunu aktararak sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Bu ayın başında kamu bankalarımız öncülüğünde konut, ticari motorlu taşıtlar, çeşitli sektörlere yönelik başlatılan kampanyalarla birlikte üzerinde çalışmakta olduğumuz yeni istihdam paketi önümüzdeki dönemde ekonomideki iyileşme sürecini güçlü bir şekilde desteklemeye devam edecek. Normalleşme süreci kapsamında devreye aldığımız düşük maliyetli konut kredisi bugüne kadar 133 bin başvuruyu geçti. Şu ana kadar 101 bin üzerinde vatandaşımıza yaklaşık 25 milyar liralık tahsis yapıldı."

TBB 63. Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben ise, 16 Mart'tan başlayarak 50'ye yakın aksiyon ve tedbiri hayata geçirdiklerini belirterek, "Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını, sağlam bir bankacılık sektörüne sahip olmanın önemini hatırlatması açısından da oldukça manidardır. Yaşanan bu süreç, bankalarımızın ekonominin çarkları içinde ne kadar önemli bir yerde durduklarını, ülkemizin ekonomik refahın sürdürebilmesi noktasında kilit rol oynadıklarını bir kez daha göstermiştir." dedi.

Akben, salgına ilişkin gelişmeler ve belirsizliklerin, küresel risk iştahının gerilemesine ve uluslararası piyasalarda oynaklığın artmasına neden olduğuna işaret ederek, BDDK'nın; bugüne kadar olduğu gibi Covid-19 sürecinde de mücadeleye proaktif katılım sağladığını, bankacılık sektörünün yerel ve uluslararası düzeyde güven duyulan yapısını muhafaza etmek için azami gayret gösterdiğini ifade etti.

Bakanlığımız ve diğer kurumlarımızla pandemi sürecinde uyguladığımız mikro ve makro ihtiyati tedbirler, finansal sektörümüzde olumlu gelişim patikasını muhafaza etmeyi başarmıştır diyen Akben, sektörün aktif büyüklüğünün son bir yıllık dönemde yüzde 21,9 büyüme kaydederek Nisan 2020 döneminde 5,2 trilyon TL'ye ulaştığını dile getirdi.

BDDK Başkanı Akben, bankacılığın, tüm dünyada ve Türkiye'de en detaylı şekilde düzenlenen ve denetlenen sektörlerin başında geldiğini vurgulayarak sözlerine şu ifadelerle devam etti:

"Bankacılık sistemimiz, kriz ve şoklara müdahale konusunda, uluslararası normlarla uyumlu, proaktif düzenleme yaklaşımı ve denetim metodolojisiyle, donanımlı bir düzenleyici otoriteye sahiptir.

Bugün tek başına bir halk sağlığı problemi olmaktan çıkıp, küresel ekonomik mücadelenin birincil konusu haline gelen Covid-19 salgınında yaşanan süreçten de takip edileceği üzere, bu donanım sayesinde, salgının etkilerinin görülmeye başlandığı ilk günden itibaren hem bankalarımız hem de tasarruf sahipleri için gerekli tedbirler ivedilikle ve ileriye dönük bir yaklaşımla alınmıştır. Bu dönemde, gerekli esneklikler sağlanmış piyasanın, ekonominin bu süreci en az hasarla atlatmasına katkı sağlanması amaçlanmıştır.

Süreci önceden ve yerinde bir düzenleme yaklaşımı ile yürütmenin sağladığı esneklik ve hızlı hareket edebilme kabiliyetinin finansal sistemimiz üzerindeki riskleri sınırlandırmada kritik öneme sahip olduğunun farkındayız. Bu anlayışla; 16 Mart tarihinden başlayarak 50’ye yakın aksiyon ve tedbiri hayata geçirmiş bulunuyoruz.

Covid-19 salgını, sağlam bir bankacılık sektörüne sahip olmanın önemini hatırlatması açısından da oldukça manidardır. Yaşanan bu süreç, bankalarımızın ekonominin çarkları içinde ne kadar önemli bir yerde durduklarını, ülkemizin ekonomik refahın sürdürebilmesi noktasında kilit rol oynadıklarını bir kez daha göstermiştir.

Ancak yaşadığımız dönemde artık, stratejik öneme sahip, yüksek katma değerli ürünler üreten, ihracat, teknoloji, bilgi ve siteme dayalı üretimi önceliklendiren ve destekleyen, büyüme ve istihdama pozitif katkı sağlayan sektörler oyunun kurallarını belirlemeye başladı. Bu gelişme hiç şüphesiz bankalarımıza da yeni sorumluklar getirdi. Zira kaynaklarımızı ne kadar çok bu sektörlere yönlendirebilirsek, pandemi gibi dış olumsuz etkenler bizleri o kadar az etkileyecektir. BDDK olarak gelişmiş ilk 10 ekonomisi arasında yer alma hedefi doğrultusunda ülkemizin refahına katkı sağlarken sizlerin yanında olduğumuzu bilmenizi, asli fonksiyonunuzun bir gereği olarak aynı bilinç ve şevkle insiyatif almanızın ülkemiz kalkınmasında çok değerli olduğunu belirtmek isterim."

Genel kurul açılışında konuşan Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, "Ekonomide, destekleyici ve kapsayıcı nitelikte karma bir maliye, para ve kredi politikası uygulandı. Maliye ve kredi politikasında hareket alanımız vardı. Makro dengenin sürdürülebilir olması yanında düzenlemelerde yapılan esnekliklerin de olumlu etkisiyle bankalar, bu sürecin başarıyla yönetilmesine destek oldu." dedi

Aydın, "Bankalar olarak üç bilançoya önem veriyoruz. müşterilerimizin, bankalarımızın ve ülkemizin... Firma sahipleri ve ortaklarının da kendi kişisel bilançoları ile firmalarının bilançolarında aynı hassasiyeti göstermeleri gerektiğini düşünüyorum. Bu üç bilanço içinde eğer birini tercih edeceksek küçük hesaplarla uğraşmadan ülke bilançosunu tercih edeceğimiz konusunda herkes emin olmalıdır. Ülkesi olmayanın bankası ya da müşterisi de olmaz." ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:

Kurumumuzun internet adresi "www.bddk.org.tr"dir ve herhangi bir sosyal medya hesabı veya mobil uygulaması bulunmamaktadır.
Kurumumuz hiçbir şekilde telefon, e-posta, internet sitesi veya başka ortamlarda kişisel bilgi talep etmemektedir!

"Mevduat/Katılım Fonu Hesabı Bulunan Banka Sorgulama – SSS"

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu

Telefon: (212) 214 5000

Posta Adresi: Büyükdere Cad. No:106 Esentepe Şişli/İSTANBUL Kullanım Şartları

Arama Sonuçları