08.11.2019
BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben TSPB 2019 Kongresi Gala Yemeği’nde konuştu

TÜRKİYE SERMAYE PİYASALARI BİRLİĞİ KONGRESİ 2019 “DÖNÜŞÜM”

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından 19-20 Kasım 2019'da İstanbul’da düzenlenecek ‘Dönüşüm’ ana temalı kongre öncesinde, Cemile Sultan Korusu'nda gala yemeği programı gerçekleştirildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben gala yemeği açılışında konuşma yaptı.

Cemile Sultan Korusu’nda 6 Kasım 2019 Çarşamba günü gerçekleştirilen gala yemeğine Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla, TSPB Başkanı Dr. Alp Keler ve davetliler katıldı. Bu yıl 19-20 Kasım 2019 tarihlerinde dördüncüsü düzenlenecek olan kongrede 28 panelin yanı sıra 30 farklı başlıkta eğitim programı yer alıyor.

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, “Önümüzdeki dönem sermaye piyasaları açısından pozitif ayrımcılığın olduğu bir dönem olacak. Kiminle konuşursak konuşalım, herkes ‘biz böyle bir performans beklemiyorduk’ diyor. Olumlu bir havayı yakalamış olduk. Çok iyi bir zamana denk geldi. Sermaye Piyasaları Kongresi tam bu havaya denk geldi” diye konuştu.

“Finansal Zorlukların Önemli Bir Bölümünü Atlattık”

Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nin gala yemeğinde konuşan BDDK Başkanı Akben, şimdi "Yatırım Zamanı" diye bir sloganla yola çıkılması gerektiğini, bütün dünyada ve Türkiye'de bir takım finansal zorlukların yaşandığını belirterek, bu finansal zorlukların önemli bir bölümünü atlattıklarını söyledi.

Faizlerdeki gerilemenin enflasyondaki düşmenin dünya konjonktüründeki gelişmelerin, uluslararası kuruluşların ülke açısından gelişmelerinin kendilerini umutlandırdığını dile getiren Akben, bu gelişmelerin gelecek döneme daha pozitif bakılmasını sağladığını ifade etti.

BDDK Başkanı Akben, Türk varlıklarının piyasa değeri düşünüldüğünde yatırımcılar için gelecek süreçte Türk varlıklarına önemli bir ilgi olacağını anlatan Akben sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi'nin de böyle bir döneme denk gelmesi çok anlamlı. Dünyada dijital anlamda önemli bir dönüşüm var. Buna ayak uydurmamız, çok çalışmamız, çok çaba sarf etmemiz gerekiyor. Finans sektörünün bu konuda öncülük etmesi gerekiyor. Finansal kurumların planlayarak, programlarına alarak zorlukları çözme babında yol alması gerektiğini düşünüyorum. Dijital dönüşüm ve dünyadaki değişimlerle ile birlikte artık önümüzde yeni bir siber güvenlik ve diğer benzer konularda da gelişim kaydetmemiz gerekiyor. Bu dönüşüme hep beraber hazır olmamız gerekiyor."

SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ise, “IMF, 2019 yılında, küresel ekonominin yüzde 3 ile global krizinin ardından en düşük büyüme oranını deneyimleyeceğini ancak 2020 ile birlikte yeniden geçtiğimiz 10 yıllık büyüme ortalamasına ulaşacağını tahmin etmektedir” dedi.

TSPB Başkanı Dr. Alp Keler ise, “Çabalarımız sonucunda sermaye piyasamızın daha da derinleşmesini sağlayabileceğiz. Güçlü Türkiye’nin, güçlü sermaye piyasalarıyla mümkün olabileceğine inanıyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Anahtar Kelimeler:

Kurumumuzun internet adresi "www.bddk.org.tr"dir ve herhangi bir sosyal medya hesabı veya mobil uygulaması bulunmamaktadır.
Kurumumuz hiçbir şekilde telefon, e-posta, internet sitesi veya başka ortamlarda kişisel bilgi talep etmemektedir!

"Mevduat/Katılım Fonu Hesabı Bulunan Banka Sorgulama – SSS"

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu

Telefon: (212) 214 5000

Posta Adresi: Büyükdere Cad. No:106 Esentepe Şişli/İSTANBUL Kullanım Şartları

Arama Sonuçları