13.02.2020
BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben Kahramanmaraş’ta İş Dünyasıyla Buluştu

BDDK BAŞKANI MEHMET ALİ AKBEN KAHRAMANMARAŞ’TA İŞ DÜNYASIYLA BULUŞTU

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın "Türkiye İçin Değişim Başlıyor" programı kapsamında gerçekleştirilen il ziyaretlerinde, Kahramanmaraş programına katıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben‘in de katılmış olduğu program kapsamında Kahramanmaraş'ta iş dünyasıyla buluştu.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde düzenlenen Kahramanmaraş İş Dünyası Buluşması’nda konuşan Bakan Albayrak, bankacılık ve faizlere dair açıklamalarda bulundu.

Albayrak, "Merkez Bankasının politika faizini 11,25'e indirmesine paralel olarak kredi faizleri de hızla gerilemeye devam ediyor. Böylece, bir önceki yılın ocak ayına göre ticari kredi faizleri ortalama 14 puan, konut kredisi faizleri ortalama 14 puan, ihtiyaç kredisi faizleri 16 puan, taşıt kredisi faizleri ise 15 puanın üzerinde geriledi. Bildiğiniz gibi kamu bankalarımız faiz konusunda, piyasaların canlanması konusunda öncü bir rol üstleniyor." dedi.

Kahramanmaraş'ta İş Dünyası ile Buluşma toplantısında açıklamalarda bulunan Bakan Albayrak kamu bankalarının faizi yüzde 8-10 bandına çekeceğini söyledi.

Albayrak: "2020 yılına hedeflerimiz ve projeksiyonlarımız doğrultusunda olumlu bir başlangıç yaptık. Uluslararası sermaye piyasalarında 5 ve 10 yıl vadeli olmak üzere çift dilim bir tahvil ihracı yaptık. Bu ihraç, uluslararası sermaye piyasalarında ülkemizden tek seferde gerçekleştirilen en yüksek tutarlı ihraç olma özelliğini taşıyor. İhraca gelen yaklaşık 11 milyar dolar tutarındaki yatırımcı talebi, Uluslararası Sermaye Piyasalarında gerçekleştirdiğimiz ihraçlara gelmiş en yüksek yatırımcı talebidir.

"KAMU BANKALARI FAİZLERİ YÜZDE 8 İLE 10 BANDINA ÇEKECEK"

Kredi faizleri yüzde 25-26 seviyelerinden yüzde 10-15 seviyelerine geriledi, faizlerdeki gerileme devam ediyor. 9 ile 11 bandındaki faizlerle ilgili kamu bankalarımızla görüştük ve bunu yüzde 8 ile 10 aralığına getirmek için mutabık kaldık.

"ENFLASYONDA YÜZDE 8,5 HEDEFİNE ULAŞACAĞIZ"

Enflasyonla mücadele konusunda hedeflere şaşmadan devam edeceğiz. Enflasyonda bu yıl belirlediğimiz yüzde 8,5 hedefine ulaşacağız. 2019 son çeyreğinde baz büyüme olan yüzde 5'i yakalayacağız. 2020'de kaliteli büyüme trendini yakalayacağız."

Anahtar Kelimeler:

Kurumumuzun internet adresi "www.bddk.org.tr"dir ve herhangi bir sosyal medya hesabı veya mobil uygulaması bulunmamaktadır.
Kurumumuz hiçbir şekilde telefon, e-posta, internet sitesi veya başka ortamlarda kişisel bilgi talep etmemektedir!

"Mevduat/Katılım Fonu Hesabı Bulunan Banka Sorgulama – SSS"

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu

Telefon: (212) 214 5000

Posta Adresi: Büyükdere Cad. No:106 Esentepe Şişli/İSTANBUL Kullanım Şartları

Arama Sonuçları