BDDK Başkanı Akben Türkiye 2023 Zirvesi'ne katıldı

TÜRKİYE 2023 ZİRVESİ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Sabah Gazetesi ve ekonomi kanalı Apara’nın ev sahipliğinde, 4 Kasım 2021 Perşembe günü gerçekleştirilen Türkiye 2023 Zirvesi’ne katıldı.

Turkuvaz Medya tarafından düzenlenen zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir video mesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, üreten, istihdam eden, ihracat yapan, yatırım yapan insanları zor dönemlerinde yalnız bırakmadıklarına dikkati çekerek, "Verdiğimiz destek ve teşviklerle yeni fabrikaların kurulmasını sağladık. Gaziantep'ten Konya'ya, Kocaeli'den Hatay'a, Ankara'dan Adana'ya birçok şehirlerimize yeni üretim tesisleri kazandırdık. Böylece ülkemiz 2020'de yüzde 1,8 büyürken, bu yılın ilk iki çeyreğinde yüzde 7,2 ve yüzde 21,7 büyüme oranlarıyla yükseliş trendini sürdürdü. İhracatta tarihimizde ilk defa 212 milyar dolar seviyesini aşarak önemli bir rekora imza attık. Uluslararası kuruluşlar yüzde 9 tahmininde bulunsalar da biz yıl sonu itibarıyla çift haneli büyüme rakamlarına ulaşacağımızı düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Zirvede konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ise, Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak, kararlarını günübirlik gelişmelere göre almadıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir taraftan küresel konjonktürün geleceğe yönelik olası etkilerini değerlendirirken, diğer taraftan güçlü Türkiye inşası için orta ve uzun vadeli bir perspektif anlayışıyla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Makroekonomik ve finansal istikrarı güçlendirip sağlıklı, dengeli ve sürdürülebilir bir büyüme hedefliyoruz. Bu hedefin gerçekleşmesi için düşük enflasyon ve kur istikrarına önem veriyoruz. Ekonomi politikalarına güveni daha da artırıp ülke risk primimizi düşürmenin, piyasa istikrarını güçlendirmenin, yerli-yabancı tüm yatırımcılar için elverişli bir ortam oluşturmanın gayreti içindeyiz."

Üretimi destekleyen bankacılık sistemi olmazsa olmazımız

Sabah Gazetesi Yazarı Dilek Güngör moderatörlüğünde gerçekleştirilen Finans Sektörünün 2023 Vizyonu Paneli'nde konuşan BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, bankacılık sektörünün büyümeyi finanse eden en önemli sektörlerden biri olduğunu belirterek, "Tabii şu anda tüketimi, bireysel kredileri değil de daha çok ihracatı, turizmi, sanayiyi destekleyen bir bankacılık sektörü bizim olmazsa olmazımız" dedi. Bankacılık sektörünün üzerine düşen rolü yerine getireceğini beklediklerini ifade eden Akben "Pandemi sürecinde bankacılık sektörünün 940 milyar TL ilave kredi kullandırımı gerçekleştirdi ve bu tutarın oldukça önemli" diye konuştu.

Akben, finansın Türkiye'deki dünyadaki en önemli birleşeninin bankacılık sektörü olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Yılsonunda inşallah çift haneli büyümeleri yakalayacağız. Önümüzdeki hedeflerimiz 2023 ve ondan sonrası yıllar için çok önemli bir başlangıç teşkil ediyor. Bir dönüm noktasında olduğumuzu görüyoruz. Tabii bunu finanse edecek sektörlerin başında, bilhassa Türkiye için bankacılık sektörü önemli bir rol üstleniyor. Bu bağlamda baktığımızda 215 milyar dolarlık bir ihracat hedefi yakalanmış durumda. Bu rakamların daha da yukarı çıkmasını, ülkemizde döviz girdisi sağlayan sektörlerin desteklenmesini ve yabancı yatırımcıların da ülkemize teveccüh etmesini bekliyoruz. Bankacılık sektörünün üzerine düşen görevi, rolü iyi bir şekilde yerine getirmesini her zaman olduğu gibi onlardan bekliyoruz. Bu bizim öncelikli olmazsa olmazımız.”